.
|/|/|/|> 28. 5. 2015: Pamatujete ještě moji prvotinu? Ano, Závod o dobytí Marsu. Nedávno jsem dostal šílený nápad (a já mám rád šílenosti) - oprášit toto univerzum a napsat pokračování.
.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Právě tvůj hlas může rozhodnout!

30. října 2013 v 18:00 | Sheppard |  Školní časopis
Jak už jistě všichni víte, v červnu padla vláda a v srpnu následovala osud Nečasova kabinetu i Poslanecká sněmovna. Pan prezident vyhlásil předčasné volby, a tak všechny strany spustily prakticky od začátku září mohutnou kampaň, které si nelze nevšimnout.Zatímco politici mají na ucházení se o přízeň potenciálních voličů ještě skoro měsíc, studenti už si své volby díky organizaci Člověk v tísni odbyli. Do projektu se poprvé zapojila i naše škola, a tak jsme mohli 2. a 3. října vyrazit k urně a nanečisto rozhodnout o dalším směřování našeho státu. Během dvou dnů odevzdali studenti na 434 školách 50 551 platných hlasovacích lístků. Mohli jsme vybírat z 24 stran a koalic, které v jednotlivých krajích doopravdy kandidují.

Nejen že studentské volby dávají nezletilým (avšak starším 15 let) možnost vyzkoušet si reálné volby se všemi náležitostmi a vedou je k zodpovědnosti za spolurozhodování o věcech veřejných, ale naznačují také, jaké tendence převládají mezi studenty středních škol. A jak tedy volby dopadly?

Nejvíce hlasů získala podle předpokladů TOP09 (17,80%), v těsném závěsu pak Česká pirátská strana (17,73%) a na třetím místě skončilo ANO 2011 (13,44%). Kromě Topky, Pirátů a Babišova hnutí by se do sněmovny dostaly ještě ČSSD, DSSS a ODS. Nad 3% (tudíž státní příspěvek) by získaly ještě KSČM, Svobodní, Zelení, Úsvit a Lidovci. Na našem gymnáziu byly výsledky mírně rozdílné - všechna místa ve stejném zastoupení, jen Dělníky by (pravděpodobně díky partě recesistů) vystřídala Romská demokratická strana, která celkově získala pouhých 190 hlasů, nemalá část tedy pochází z naší školy.

A co studentské volby prozradily o nejmladší generaci? Z článků v médiích a od starších lidí můžeme zaznamenat reakce typu "Volí srdcem, ne rozumem", "Doufejme, že dospějí a zmoudří" nebo "Je vidět, že se snaží za každou cenu odlišit" a mnoho podobných názorů. Mě osobně výsledky vůbec nepřekvapily a celkem i potěšily. Znepokojující je snad jen relativně vysoká přízeň radikální DSSS. Ta získala hlasy převážně na učilištích, z hlediska krajů pak na Ústecku a Karlovarsku (myslím, že netřeba komentovat). Na druhou stranu však mezi studenty ztrácí komunisté, což také o něčem svědčí. Celkově se ale ukazuje, že v budoucnu možná budou mít slovo novější anebo doposud neparlamentní a ne moc známé strany.


Je to dobře? Bude jednou změna k lepšímu nebo staré zloděje jen nahradí noví? Máme věřit předvolebním slibům nových tváří nebo se spokojit se současnými politiky? O tom si musí udělat obrázek každý sám podle svého rozumu a nejlepšího svědomí. Za sebe jen mohu říct, že jsem vděčný za demokracii (ať už je znechucení nad politiky sebevětší) a až budu moct jít k reálné urně, půjdu se stejným nadšením jako k té studentské.
 


Komentáře

1 Darren Moore Darren Moore | Web | 30. října 2013 v 20:54 | Reagovat

Studenti si zkusili volby nanečisto. Tenhle nápad se mi líbí. Škoda, že se můj gympl projektu neúčastnil. Koukám, že strana, které bych dal hlas se sice do sněmovny nedostala... ale stejně . :-(

2 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 5. listopadu 2013 v 19:56 | Reagovat

Hezký příspěvek.  I když ten výsledek voleb alespoň na mne působí trochu rozpačitě. Snad se podaří sestavit smysluplnou vládu, bez lhářú a rozkrádačů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama