.
|/|/|/|> 28. 5. 2015: Pamatujete ještě moji prvotinu? Ano, Závod o dobytí Marsu. Nedávno jsem dostal šílený nápad (a já mám rád šílenosti) - oprášit toto univerzum a napsat pokračování.
.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Velkolepé drama ukončil v 97. minutě Straka

4. května 2013 v 20:00 | Sheppard |  Samostatné příběhy
Anotace:
Tentokrát slohová práce na útvar reportáž, téma "Sport". Rozhodl jsem se popsat reálnou událost - finálový zápas české hokejové extraligy. Je vskutku dlouhá a hokejové ne-fanoušky asi moc bavit nebude.

Česká extraliga zažila v neděli večer nevídané drama. Sedmý, rozhodující zápas rozsekl zlatou trefou plzeňský kapitán Martin Straka až ve druhém prodloužení, a rozhodl tak o vítězi vůbec nejdelšího finále v historii. Zlín si bude na titul muset ještě počkat.

Je šest hodin večer a ochozy Stadionu Luďka Čajky se zaplňují, dnes je opět beznadějně vyprodáno. Hokejoví fanoušci se však neshromažďují jen zde, na zlínském zimním stadionu, ale i v hospůdkách a v obývácích u televizních obrazovek, protože dnes večer se rozhodne o letošním vítězi Tipsport extraligy ledního hokeje. Taktéž náměstí Republiky v Plzni zaplnili hokejoví příznivci, aby svůj tým alespoň na dálku podpořili.

Na led přichází celek HC Škoda Plzeň, za bouřlivého potlesku hlediště nastupuje i mužstvo PSG Zlín. Oba týmy se koncentrují u svých branek, trenéři vydávají poslední pokyny. Na kluzišti zůstávají první pětky, centři se sjíždějí na buly. Sudí ještě nabádá kapitány k fair play hře. V 18.15 hlavní rozhodčí Antonín Jeřábek vhazuje puk, zápas začíná.

Od prvních minut je jasné, že se dnes nebude hrát opatrný hokej, oba celky se rozhodly hrát dnes ofenzivně a tlačit se před bránu soupeře. Trenéři rychle prostřídávají, aby byli všichni hráči neustále v kontaktu se hrou. Plzeňští i zlínští hokejisté hrají od samého začátku naplno, zbydou jim síly až do konce? Hlediště zahučelo, když puk proklouzl plzeňskému gólmanovi mezi betony, zastavil se však těsně před brankovou čárou.

Ševci hrají v první třetině tři přesilové hry, plzeňští odolávají. Domácí se dostávají do obrovské šance, Tesařík ale promáchl. Zanedlouho Mazanec zlikvidoval další šanci Zlína, ale u jeho branky se po odpískání strhla mela. Přeci jen se jedná o úplně poslední a rozhodující zápas letošní sezóny, takže není divu, že to na ledě vře. Rozhodčí si však zjednávají pořádek a posílají hráče na střídačku. Jeřábek upozorňuje kapitány, že podobné situace chápe, ale nemůže je tolerovat donekonečna.

Úvodní třetina branku nepřinesla, byli jsme však svědky mnoha šancí. Domácí zatím působí o něco lepším dojmem než Škodovka, gólově se ale nedokázali prosadit. O poměru sil na ledě vypovídá i statistika brankářů - Mazanec si připsal 13 zákroků, Sedláček musel zasahovat jen šestkrát. Oba gólmani si však stále drží čisté konto.

Po přestávce se týmy vracejí na led, začíná druhá třetina. Jozef Balej zpracovává přihrávku zpoza branky a otevírá skóre, Plzeň vede 1:0. Vypadá to, že Škodovka našla v kabině klid a rozvahu, které v první dvacetiminutovce postrádala, a bleskovým nástupem ve druhé třetině strhává vedení na svou stranu. To ale netrvá dlouho, protože Zlín vyrovnává po krásné akci, kterou gólově zakončil Jaroslav Balaštík. Ve 26. minutě je stav tedy 1:1. Hosté jsou teď aktivnější a drží se dlouho v útočném pásmu, Sedláček musí několikrát zasahovat. Tlak Škodovky se nakonec vyplácí, Nicholas Johnson vysílá bombu, která končí v síti domácích.

Stejně jako na začátku třetiny, ani teď netrvá vedení Plzně dlouho. Jiří Ondráček trefuje růžek Mazancovy brány a vyrovnává na 2:2. Na sklonku druhé dvacetiminutovky je tedy stav opět nerozhodný. Kdo by tipoval, že se takto hektická třetina bude dohrávat v poklidu, mýlil by se. Po faulu Ondřeje Veselého bude hrát Plzeň poprvé přesilovku, která bude pokračovat ve třetí části. Siréna posílá hráče do kabin, mají patnáct minut, aby sebrali zbytky sil. O vítězi ještě není zdaleka rozhodnuto.

Ševci nastupují do závěrečné části základní hrací doby v oslabení, Škodovka ale početní výhodu nevyužívá. V padesáté minutě se obtáčí kolem zlínské branky Jan Kovář a nachází skulinku mezi Sedláčkovým betonem a tyčí. Plzeň se dostává deset minut před koncem opět do vedení. Hráčům PSG se dnes podařilo dvakrát vyrovnat, podaří se jim to i potřetí? Oba týmy teď hrají vyrovnaně, vytváří si šance, ale jednobrankový náskok plzeňských trvá. Z hlediště se ozývá ohlušivý hvizd, fanouškům domácích se nelíbí, že sudí neodpískal trestné střílení. Zdálo se totiž, že Okál byl při sólové akci podražen, nicméně hra pokračuje normálně pět na pět.

Vteřiny nemilosrdně ubíhají, Zlínu nezbývá mnoho času. Domácí zatím nemohou riskovat hru bez brankáře, protože nejsou schopni udržet kotouč v útočném pásmu. Tempo zápasu je stále neuvěřitelně rychlé. Kde berou hráči energii? Jak se blíží konec zápasu, hra se čím dál více kouskuje. Plzeň čelí velkému náporu, časté přerušování jim může pomoci. Zlín si bere oddechový čas, trenér se snaží hráče vyburcovat. Sedláček zůstává na lavičce, hráči PSG zkusí power-play. Přes šest tisíc fanoušků žene domácí kupředu. Těm se daří necelé dvě minuty před koncem vytěžit z nátlaku přesilovku. Rozhodčí posílá na trestnou lavici Jana Kováře, Ševci mají šanci v přesile šesti proti čtyřem.

Běží poslední minuta, Škodovka se teď nachází pod souvislým tlakem Zlína. Domácí spustili hotovou kanonádu, Mazanec zatím odolává. Puk vyletěl ze hřiště a rozhodčí signalizuje vhazování ve střední třetině. Plzeňský obránce Tomáš Slovák se však přiznává, že kotouč tečoval, to je nevídané gesto fair play.

"Jsem čestně vychován, nechtěl jsem vyhrát podvodem," uvedl Slovák v rozhovoru po zápase. "Vím, že v dnešní době už lidé na takové řeči nevěří, spousta z nich mě považuje za blázna, ale takhle to mělo být," říká třicetiletý obránce.

Vhazuje se tedy před Mazancem, což může být pro Zlín klíčové. Časomíra je ovšem neúprosná, do závěrečné sirény zbývá 14 vteřin. Na světelné tabuli stále svítí skóre 2:3.

Buly vyhrávají domácí a kombinují v útočném pásmu. Teď mají poslední šanci něco s výsledkem udělat. Filip Čech má prostor, pečlivě zpracovává puk, napřahuje se a vysílá dělovku od modré čáry… a dává gól! To je neuvěřitelné, deset vteřin před koncem domácí odvrátili porážku. Ochozy šílí, celý stadion je na nohou. Zlínští zažívají vlnu euforie a oslavují nejdůležitější branku sezóny. Právě se jim podařilo vzkřísit naděje na zisk titulu. Ve třetí třetině už se nic zvláštního neděje, sedmý finálový zápas půjde do prodloužení.

Hráči nechali v řádné hrací době na ledě úplně všechno, kolik sil jsou ještě schopni posbírat? Jediný gól teď rozhodne, jediná chyba může znamenat definitivní porážku. Kdo nakonec zvedne nad hlavu pohár pro vítěze?

Finalisté nastupují dnes již počtvrté na ledovou plochu. Hraje se svižný hokej jako na začátku utkání. Stadion Luďka Čajky prožívá velké hokejové drama. Hned v první minutě se domácí už už radovali, když Okál dorážel do prázdné brány, puk se však jen otřel o boční síťku. Zanedlouho zažilo publikum perné chvilky, když si Škodovka vytvořila obrovskou šanci. Hraje se na krev, nikdo nechce udělat chybu. Ačkoliv si oba celky vytvořily řadu gólových příležitostí, v prvním prodloužení gól nepadl, a zápas tak bude pokračovat pátou třetinou.

Srdce každého hokejového fanouška musí zaplesat, jsme svědky neuvěřitelně dramatického a dlouhého finále. Hodně lidí tušilo, že finálová série bude vyrovnaná a rozhodovat se bude až v sedmém zápase, že ale bude trvat takhle dlouho, to by netipoval nikdo.

Popáté dnes usedají oba celky na hráčské lavice, první formace jsou již na ledě, druhé prodloužení začíná. Stále se hraje divácky atraktivní hokej, ze stylu hry je už ale znát, že hráčům docházejí baterky, přesto se hraje o každičký centimetr. Plzeňští i zlínští hokejisté zvolili taktiku nahazování puků do útočného pásma. Brankáři musejí prožívat neskutečný tlak, právě jejich chyba může znamenat ztrátu nadějí na titul. Sedláček musel likvidovat několik střel, zatím úspěšně. Ani Mazanec ale neměl nouzi o práci, když se snažil rozehrát za bránou a o kotouč přišel, měl co dělat, aby se stihl vrátit mezi tyče včas.

Drama ukončuje v čase 96:15 kapitán hostů, Martin Straka, který se dokázal prosadit poté, co vybojoval puk mezi kruhy. Nenápadnou střelou tak prolomil čekání Plzně na extraligový titul. V kotli plzeňských fanoušků to vře, jejich tým právě vybojoval zlaté medaile. Hráči Škodovky shazují helmy a rukavice a slaví u své brány.

"Já to ani nevěděl, já myslel, že to gólman chytil. Až když kluci jeli kolem mě, tak jsem věděl, že to tam asi spadlo," popsal bezprostředně po zápase vítěznou trefu plzeňský kapitán. "Je to úžasnej pocit," dodává Straka. Na otázku, zda zváží pokračování své kariéry, "Stračena" odmítl odpovědět s tím, že dnes bude oslavovat titul.

Domácí jsou zklamaní, publikum jim však vestoje aplauduje. Jestli se dá prohrát důstojně, je to právě tento případ, protože zlínští hráči bojovali ze všech sil až do samého konce.

"Mrzí to, ale nedá se nic dělat. Takový je sport a… můžeme jen gratulovat Plzni," uvedl v pozápasovém rozhovoru zlínský útočník Martin Hamrlík.

Zlatý pohár tedy nakonec zvedají nad hlavu hráči Plzně. Výhra je o to sladší, že je to vůbec poprvé, co se jim podařilo dosáhnout na absolutní vrchol. V ulicích Plzně se slaví, důvod k nadšení však mají dnes všichni hokejoví příznivci, neboť nám finalisté připravili velkolepé utkání plné zvratů.