.
|/|/|/|> 28. 5. 2015: Pamatujete ještě moji prvotinu? Ano, Závod o dobytí Marsu. Nedávno jsem dostal šílený nápad (a já mám rád šílenosti) - oprášit toto univerzum a napsat pokračování.
.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

SDC - závěrem

11. srpna 2012 v 18:00 | Sheppard |  Setkání dvou civilizací
Setkání dvou civilizací není příliš přísná sci-fi. Jak také popsat technologie a různé systémy rasy, která je technicky i mentálně tisíce let před námi, že? Spíše jsem se zaměřil na porovnání dvou zdánlivě odlišných civilizací, té naší a smyšlené Droxské. Hlavní hrdina, Aiden Boocks, se senzačně setkává s mimozemšťany, pak se vrací zpět na Zemi, kde si uvědomuje, jak špatní a zlí lidé jsou. Droxové se mu jeví jako dokonalé společenství. Chvíli trvá, než si oni uvědomí, to samé, co Aiden. Jenže pak se něco zvrtne...

Setkání dvou civilizací je povídka, nikoli tisícistránkový psychologický román. Myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou tedy rozpracovány jen povrchně a i ostatní filozofické vsuvky jsou velice stručné. Přeci jen je to sci-fi, takže prim hraje technologie, akce a v ději se vyskytuje hned několik zvratů. Co se děje týče, jedná se jen o mé spekulace (např. chování postav a skupin). Některé situace jsou i na sci-fi možná trochu přitažené za vlasy. Nalezení pozůstatků civilizace, která prováděla pokusy s evolucí je spíše jen obrazem toho, že vesmír ukrývá mnoho senzačních věcí, jen je objevit.

A koneckonců oni ti Droxové také nebyli zas tak dokonalá rasa. Několik jedinců využilo příležitosti a dostalo se k moci násilím pod záminkou konání obecného blaha. Podle mě je v lidské civilizaci mnoho dobrých jedinců, kteří táhnou lidstvo kupředu, a zároveň mnoho "zlých", kteří ho zase táhnou ke dnu. Jejich poměr je v různých dobách jiný a třeba je právě on závislý na vyspělosti. Ale i tak se u extrémně vyspělé rasy, jakou jsou Droxové, najdou právě ti zlí jedinci. Třeba se mi podařilo vytvořit obraz lidstva za tisíc let, třeba ne. Třeba by setkání s cizí civilizací dopadlo tak, jako v Setkání dvou civilizací. Na závěr si položme otázku: Může být lidstvo vlastně někdy dokonalé?

Jednotlivé kapitoly jsem sepisoval vždy po publikování předchozí, takže děj i forma jsou prvoplánové, bez úprav a někdy narychlo dělané.

Doufám, že vás čtení SDC bavilo, a zároveň děkuji, že jste si našli na čtení amatérské povídky čas.

Do komentářů napište, jak se vám povídka líbila!
 


Anketa


Komentáře

1 Darren Moore Darren Moore | Web | 19. srpna 2012 v 17:48 | Reagovat

Ta otázka závěrem si myslím, že je naprosto zbytečná. Ať totiž člověka jakkoliv nutí se zamyslet, odpověď bude vždy jen jedna.

A teď k SDC. Námětu povídky nemohu pranic vytknout. Nečetl jsem průběžně - přečetl jsem vše najednou až když bylo dopsáno. Při čtení jsem narazil jen na několik chyb, ale nikdo, kdo není krajním scifistou by si jich teoreticky neměl všimnout - mám pocit, že na PP Ti je v posledních dvou komentářích zmínili všechny (http://www.piste-povidky.cz/dilo/98104 - snad jen bych nebyl tak přísný u několika mála drobností, které teď vypisovat nebudu. Jinak ohledně doporučené literatury, která je tam v obsáhlejším z komentářů zmíněná doporučuji spíše Timothyho Zahna a nebo, pokud dáváš přednost českým autorům, Jana Kotouče - od těch rozhodně pochytíš ke space opeře daleko víc). Kdybych měl hodnotit jako ve škole, dávám 2 - ačkoliv ve škole bys při současné úrovni tu jedničku dozajista dostal.

Toď asi vše :-)

2 Sheppard Sheppard | E-mail | Web | 19. srpna 2012 v 19:52 | Reagovat

Díky za konstruktivní kritiku. Pořád něco čtu, nejen sci-fi. A ta otázka je řečnická.

3 Darren Moore Darren Moore | Web | 20. srpna 2012 v 14:05 | Reagovat

Otázku, na kterou lze s určitostí odpovědět nemůžeme považovat za řečnickou :-)
Za konstruktivní krtitiku neděkuj mně - já ji jen odkýval :-) A před příštím sci-fi si nastuduj něco málo víc o technologiích, o kterých se hodláš rozepisovat (u sci-fi vždy vypadá nějaký ten vědecký fakt - podaný propiskou autora a ne naučnou encyklopedií - dobře)
A když už jsem tu kritiku nakousnul, kritik (který jen tak mimochodem sám má - soudě dle svého díla, s nímž dobývá web PP - znalosti fyziky jen teoretické)... psal něco o popisech - jedná se o povídku, nikoliv román a kdybys skutečně vše popisoval, utopil bys to, tak to jakým způsobem jsi to podal je rozhodně +

Jinak píšeš dobře určitě se v nejbližší době pustím i do tvé povídky Závod o dobytí Marsu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama