.
|/|/|/|> 28. 5. 2015: Pamatujete ještě moji prvotinu? Ano, Závod o dobytí Marsu. Nedávno jsem dostal šílený nápad (a já mám rád šílenosti) - oprášit toto univerzum a napsat pokračování.
.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kapitola VIII. – Nevysvětlitelný úkaz

29. října 2011 v 18:00 | Sheppard |  Závod o dobytí Marsu
Lidstvo se toužilo dostat do vesmíru odnepaměti. Spatřit krásu světa pod sebou a prozkoumat to, co se nalézá za oblohou. Mnozí lidé by dali cokoli za to, aby mohli nakouknout do neznáma. 12. dubna 1961 spatřil první člověk Zemi z vesmíru. 20. července 1969 vstoupili lidé na Měsíc. Další metou ve zdolávání vesmíru je Mars.
Kapitola VIII. - Nevysvětlitelný úkaz


Po dvou týdnech letu lodi Express odstartovala z oběžné dráhy Země konečně čínská loď Dobyvatel se šesti lidmi na palubě.

Do sluchátek se všem ozvalo: "Hodně štěstí, soudruzi!"

Číňané chtěli využít gravitačního praku Venuše. To by jim mohlo pomoci dohnat ztrátu.

Na spojenecké lodi panovala dobrá nálada. Vzdalovala se od Země a zároveň přibližovala ke kýženému cíli - Rudé planetě - konstantní rychlostí 25 km/s. Odezva radiového signálu se pomalu ale jistě prodlužovala. Z Marsu letí signál čtyřicet minut, takže na konci cesty budou muset na odpověď čekat hodinu a dvacet minut.

John proplul lodí do vědecké laboratoře. Na konci modulu byla oddělená komůrka. Otevřel dveře a vsoukal se dovnitř. Opřel si čelo tak, aby měl oči přímo před kukátkem. Aktivoval dalekohled. Krytky chránící kukátko se odsunuly a celá kapsle i s Johnem trochu vyjela. Mimo solárních panelů byla tato pozorovatelna jedinou výsuvnou a vůbec pohyblivou součástí lodi. John se zadíval do vzdálených souhvězdí.

Odsud z vesmíru jsou vidět hvězdy a mlhoviny tak jasně, když výhled neruší umělé světlo a částice prachu jako na zemi, pomyslel si John.

Chodil sem pravidelně relaxovat. Byl tak zabrán do pozorování, že přestal vnímat čas. Najednou si uvědomil, že je za pět minut porada ve společenském modulu. Proplul laboratoří přes bioponickou laboratoř, kde už rostly první steaky. Ano, na palubě Expressu byla využita tato ani ne tři roky stará technologie. Modifikovaná rostlina, která umí po dozrání přeměnit v plodech rostlinné buňky na živočišné. Vzhledem se vzdáleně podobá rajčatům. Jejími plody jsou však masové bobule To je to jediné, co o tom John věděl. Hlavní je, že posádka má na palubě obnovitelný zdroj bílkovin a proteinů.

Když dorazil velitel na poradu, už tam všichni byli.

"Hezký den, přeju," začal John.

Odrazil se od stěny, proletěl modulem až ke kolegům a zastavil se. Utvořili kruh.

"Všechno jde zatím podle plánu," pronesl velice povzbudivě a šťastně. "No a teď probereme plán na zítřek. Jarda bude dělat dva důležité pokusy v laborce, tak ho nerušte. Kim, ty překalibruješ vysílačku, nějak to naposled šumělo. Saro, zítra připravuješ jídlo ty. No a já mám na starosti úklid. Ostatní mají zítra volno."

Nadar utrousil poznámku: "Ty si, Johne, vždycky vezmeš na starost tu nejlepší práci."

Všichni se zasmáli.

"Rozchod!" pokýval na ostatní John.

Chytil se madla na pomyslném stropě a odrazil se. Chystal se do pilotní kabiny na přídi lodi. Poklop do příďového modulu byl však zavřený a nešel otevřít. John chvíli lomcoval dveřmi.

Pak to vzdal a řekl sám sobě nahlas: "Tohle nevyřeší síla, ale zdravý rozum."

Přesunul se k ovládání poklopu, umístěnému hned vedle na stěně. Podle přístroje byli dveře odemčené. Zkusil zmáčknout tlačítko NEPRODYŠNĚ UZAMKNOUT a poté ODEMKNOUT. Nic. Zarazil se nad touto záhadou. Vtom se ozvalo klapnutí, jako kdyby někdo zatáhnul za kliku a dveře se sami otevřely. John se leknul a ucukl hlavou dozadu. Ve stavu beztíže tento prudký pohyb způsobil okamžité roztočení celého jeho těla. Udělal kotrmelec a zachytil se nějaké trubky. Proplul do kabiny a zavřel za sebou poklop. Nikdo v ní nebyl. V druhém modulu, ze kterého právě přišel, také ne. Kdo ty dveře tedy otevřel?

Posadil se do sedačky a připoutal se, aby neulétl. Dotkl se monitoru před sebou. Obrazovka ožila a John si otevřel složku PRAVIDELNÁ HLÁŠENÍ O STAVU LODI. Hlavní počítač prováděl několikrát denně automaticky diagnózu celé lodě a všech systémů. Po pěti minutách složku zavřel v domnění, že je vše v pořádku. Chtěl se odpoutat, ale nešlo to. Tahal vši silou. Když už hněv přesáhl tolerovanou mez, vybuchl John vzteky. Začal nadávat a vrtět se v sedačce. Vtom něco zahlédl na čelním skle. Vrátil se na to místo pohledem. Nevěřil svým očím. Na zamlženém skle se rýsoval něčí obličej. Ačkoli nebyly v kabině žádné větráky, ovanul Johna svěží studený vzduch.

Najednou uslyšel pomalu pronesená slova: "Vše není tak, jak má být. Chladící systém. Zkontroluj to!"

John si pomyslel, že se asi pomátl. Polil ho studený pot. Nechybělo hodně, aby zpanikařil. Znovu se podíval na hlášení o stavu lodi. Teprve teď si všiml velkého množství některých látek, které by v chladícím systému neměly vůbec být. Zhrozil se. Hrozilo, že extrémně rychlá koroze, způsobená těmi látkami, proděraví loď. Musel okamžitě jednat. Pásy šly nyní odepnout bez problému.

Zapnul intercom a zahlásil: "Stav nouze! Všichni do společenské místnosti!"
 


Komentáře

1 džordžo džordžo | 4. listopadu 2011 v 16:26 | Reagovat

Zatím  dobrý ..... ;-)

2 Martin Blažek Martin Blažek | E-mail | 9. listopadu 2011 v 18:10 | Reagovat

ten předchozí díl je prostě trošku.... ale tady zase dobré ;-)

3 Erin Erin | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 15:01 | Reagovat

Áhhh, adrenalin!! :-D
Suprovýý!
Ale mám jenom takový malý technický dotaz. Nejsme na tom s vesmírou technologií tak dobře, jako ty, ale na začátku si psal, že Číňané chtějí využít praku Venuše... Netrvalo by to moc dlouho? Myslím, nejdřív se dostat na Venuši a až pak se dostat na Mars. Myslím tím, že se ta vzdálenost vlastně zdvojnásobí, když poletí nejdřív na Venuši... nevím :-)

4 Sheppard Sheppard | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 16:54 | Reagovat

V případě, že by postavení planet bylo v konjunkci (za sebou) tak ano. Ale může nastat i postavení, kdy bude Venuše zhruba napůl cesty k Marsu.

5 Erin Erin | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 19:21 | Reagovat

Tak konjukce ještě vím, co znamená, ale to další mi už nějak nespíná. Však to říkám, finalista na AO jako vyšitý!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama